Dzień Flagi i Święto Konstytucji

utworzono: 2012-04-27 12:55
— w kategorii: ,

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 221. rocznica uchwalenia tego, jednego z najstarszych na świecie dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

plakat 3 maja

Miejskie uroczystości związane z obchodami 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Po mszy uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty, a aktorzy Teatru Sztuk w Jaworznie zaprezentują okolicznościowy program pt. "Witaj dniu 3 Maja". Po jego zakończeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej władze miasta spotkają się z kombatantami.

Szczegółowy program uroczystości:

• godz. 9.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Miasta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny
  • godz. 10.00 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości przez Rynek pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienia, "Witaj dniu 3 Maja" - program poetycko-muzyczny w wykonaniu Teatru Sztuk w Jaworznie, składanie kwiatów

Imprezy towarzyszące:

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY I SPORTU

Klub "Kasztan" (ul. Kasztanowa 30), 27 kwietnia - Konstytucja 3 Maja - akademia z udziałem uczniów SP 19

Klub "Relaks" (ul. Szczakowska 35):

• 27 kwietnia, godz.10.00 - Widowisko poetycko- muzyczne z okazji Konstytucji  3 Maja w wykonaniu uczniów SP 3
  • 11 maja, godz.17.00 - Spotkanie rodzin legionistów jaworznickich

Klub "Wega" (ul. Ciężkowicka 68),30 kwietnia, godz.17.00 - Uroczystość z okazji 221.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Klub "Niko" (ul. Korczyńskiego 10), 3 maja, godz. 9.00 - Trzeciomajowy Turniej Szachowy

Klub "Szczak" (ul. Jaworznicka 27a), 3 maja, godz.17.00 - Witaj Majowa Jutrzenko - wieczornica z udziałem Harcerskiego Kręgu Seniora