Gmina oszczędza energię i pieniądze

utworzono: 2010-02-15 15:33
— w kategorii: , ,

W celu poprawienia efektywności energetycznej, miasto inicjuje i uczestniczy w przedsięwzięciach, których celem jest zmniejszenie zużycia i kosztów energii elektrycznej. Takie działania przyczyniają się do oszczędności w budżecie i wpisują się w politykę racjonalnego gospodarowania publicznymi środkami finansowymi.

Jednym z najważniejszych działań w tym zakresie były negocjacje z Grupą Enion cen energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej. W ramach programu „Promocja dla biznesu” zainicjowanego przez Grupę Tauron Polska Energia miasto uzyskało również obniżkę kosztów zasilania budynków administrowanych przez gminę.

- W wyniku prowadzonych rozmów wynegocjowano atrakcyjne ceny, korzystniejsze niż w obowiązującej taryfie energii elektrycznej - tłumaczy Grzegorz Pawelec z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Uzyskane obniżki wynoszą od 10 do 16 proc. Nowa oferta przedłożona przez Grupę Enion jest jednolita dla całego roku 2010, a przewidywana skala oszczędności może wynieść ok. 190 tys. zł.

Miasto brało także udział w kampanii Ministerstwa Gospodarki pn. „Czas na oszczędzanie energii”. W grudniu ubiegłego roku zostało przygotowane i przesłane do ministerstwa kompletne opracowanie z zakresu racjonalnego wykorzystania energii na terenie Jaworzna.

- Przygotowany dokument obejmował opis takich działań jak: kompleksowa modernizacja systemu oświetlenia ulicznego, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, wymiana i modernizacja źródeł ciepła na wysokosprawne, a także omówienie kampanii ekologicznej, w ramach której prowadzono zbiórkę starych i zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych - wyjaśnia Grzegorz Pawelec.

Finalnym efektem udziału w projekcie było przyznanie miastu nagrody w postaci żarówek energooszczędnych, które zostały już zamontowane w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Długoszynie i Przedszkolu Miejskim nr 6 na Osiedlu Stałym. Wartość nagrody to 2400 zł, jednak z uwagi na energooszczędność nowych źródeł światła można się spodziewać dalszych korzyści związanych z niższym zużyciem energii elektrycznej.

***

Od 2007 roku Ministerstwo Gospodarki prowadzi kampanię informacyjną na rzecz racjonalnego wykorzystania energii pod hasłem „Czas na oszczędzanie energii”. Celem kampanii jest prezentacja zagadnień związanych z zasadami i opłacalnością stosowania rozwiązań energooszczędnych oraz przybliżenie polskiemu społeczeństwu zagadnień, odzwierciedlonych w działaniach Ministra Gospodarki na rzecz zwiększania efektywności energetycznej polskiej gospodarki.

Do pobrania:

Inteligentna energia - poradnik użytkownika

Inteligentna energia - poradnik dla wytwórców, dystrybutorów i sprzedawców urządzeń AGD i RTV