Od.Nowiony Rynek coraz bliżej

utworzono: 2012-12-06 11:55
— w kategorii: ,

W tym roku - w ramach projektu Rynek Od.Nowa - zmodernizowano już ul. Św. Barbary oraz wybudowano wjazd na parking pod halą od strony ul. Królowej Jadwigi. Obecnie trwa remont ulicy Zielonej, rozpoczynają się również prace, które swoim zakresem obejmują modernizację płyty najważniejszego w mieście placu i zagospodarowanie jego otoczenia. Harmonogram robót przewiduje, że już jesienią przyszłego roku Jaworzno będzie miało nowy rynek, na którym znajdą się m.in. wieża mediów, zegar wodno-słoneczny, fontanny, skoczki wodne i jawor. Dzięki inwestycji rynek ma szansę dorównać estetyką bibliotece i muzeum, a całość stanie się prawdziwym centrum miasta.

Prace związane z przebudową najważniejszego placu w mieście zostały zainicjowane już w listopadzie, kiedy to z płyty rynku usunięto akacje, które przeszkadzały w rozpoczęciu prac remontowych. W zamian za nie zostanie posadzonych 30 nowych drzew na placu po szybie Kościuszko i na przebudowanej płycie rynku.

- Z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe, płyta rynku została ogrodzona i rozpoczęto częściową rozbiórkę jego nawierzchni, natomiast kolejnym etapem będzie przebudowa infrastruktury podziemnej - wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Do marca przyszłego roku teren zostanie wyrównany, a w środkowej części rynku zostanie przebudowane podziemie. W kwietniu natomiast, zgodnie z założeniami projektu, ruszy modernizacja ul. Słowackiego, wtedy też rozpoczną się faktyczne prace związane z budową nowej nawierzchni, fontanny, małej architektury, zieleni i oświetlenia rynku.

W dalszej części prac nastąpi przebudowa ulic Mickiewicza i Pocztowej. Jeśli wszystkie roboty będą realizowane zgodnie z harmonogramem to już jesienią 2013 roku mieszkańcy będą mogli wypoczywać na odnowionej płycie rynku.

Mieszkańcy, którzy są zainteresowani tym jak przebiega realizowana inwestycja, mogą na bieżąco obserwować postęp prac na ekranie swojego komputera. Dane z kamery zainstalowanej na budynku biblioteki, przesyłane są w czasie rzeczywistym, dzięki temu obraz wyświetlany w technologi flash jest płynny i wyraźny. Docelowo rynek obserwowany będzie przez dwie kamery - druga zamontowana będzie w rejonie kolegiaty i skierowana w kierunku biblioteki, co pozwoli jeszcze dokładniej przyjrzeć się prowadzonym pracom. Widok z kamer jest dostępny na miejskiej stronie internetowej w zakładce "Widok z kamer internetowych".

Projekt Rynek Od.Nowa realizowany jest dzięki unijnej dotacji w wysokości 13 mln zł.