Oszczędności w szkolnictwie

utworzono: 2011-11-21 15:49
— w kategorii: ,

Prace nad niełatwym przyszłorocznym budżetem oraz pogłębiający się ciągle niż demograficzny, wpływający na zmniejszanie liczby uczniów w szkołach powodują, że miasto zmuszone jest do szukania oszczędności także w oświacie. Nie oznacza to jednak likwidacji żadnej z jaworznickich szkół. Władze miasta w ogóle nie rozpatrują w tej chwili takiej możliwości.

- Wystosowaliśmy do dyrekcji wszystkich miejskich placówek oświatowych pisma, w których prosiliśmy o ograniczenie wydatków oraz racjonalizację czasu pracy nauczycieli - tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Aby móc zoptymalizować wydatki w przyszłorocznym budżecie poprosiliśmy także o wykazanie liczby dzieci w poszczególnych oddziałach i szkołach.

Zebranie danych ze szkół pozwoli na przeprowadzenie dokładnej analizy i wskazanie w każdej z placówek takich miejsc, w których można dokonać pewnych przesunięć i oszczędności. Głównym celem prowadzonych prac jest znalezienie rozwiązań, które w jak najlepszy sposób pozwolą zracjonalizować wydatki w oświacie, a jednocześnie jak najmniej wpłyną na komfort nauczania.

- Obecnie nie rozpatrujemy scenariusza, w którym konieczne byłoby zamykanie którejkolwiek ze szkół - uspokaja prezydent Kaczmarek.

***

Dyskusję na temat likwidacji szkół wywołały nieprawdziwe informacje związane z rzekomymi planami przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 15 z ul. Leśnej do Szkoły Podstawowej nr 7 na ul. Ławczanej. Niesprawdzona plotka doprowadziła nawet do powstania petycji, pod którą zbierane były podpisy obrońców placówki, a tematem zainteresowały się lokalne media.

- Aby jeszcze raz uspokoić uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 15 zapewniam, że miasto nie ma planów związanych z likwidacją żadnej placówki na terenie Jaworzna - podkreśla Tadeusz Kaczmarek.