Wybrano projekt "Central Parku"

utworzono: 2011-05-12 15:55

Amfiteatr, oczko wodne i park linowy to jedne z pomysłów, jakie znalazły się w koncepcji architektonicznej, która wygrała konkurs na zagospodarowanie jaworznickich plant. Zwycięski projekt przygotowała krakowska spółka GPP Grupa Projektowa, która oprócz nagrody pieniężnej otrzyma również zaproszenie do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla terenu po byłym szybie Kościuszko.

W nowym jaworznickim "Central Parku", który miałby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie dużej galerii handlowej na terenie po byłym szybie Kościuszko, obok zieleni i ławek, architekci zaplanowali także budowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Wśród wymienianych obiektów znalazły się m.in.: Ogród Botaniczny, Skatepark, Park Zabaw i Doświadczeń oraz Strefa Sportów Ekstremalnych.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie sądu konkursowego, w skład którego wchodzili uznani architekci, napisali: Nagroda została przyznana za czytelną i spójną koncepcję dla całości obszaru opracowania i jej powiązanie z miastem. Wysoko oceniono ideę osi kompozycyjnej założenia oraz alternatywnego ciągu komunikacyjnego, pozwalającego na łatwy dostęp do terenu. Za właściwe uznano decyzje projektowe dla kładki i oczka wodnego, dobre i atrakcyjne zlokalizowanie amfiteatru oraz atrakcyjną formę masztów parku linowego.

O ostatecznym wyglądzie i zagospodarowaniu plant będą mogli w najbliższym czasie zadecydować także mieszkańcy. Wydział Urbanistyki i Architektury planuje zorganizowanie dyskusji publicznej na temat przyjętych w koncepcji założeń. W konsultacjach - oprócz zainteresowanych jaworznian - wezmą udział także autorzy projektu, co pozwoli na bezpośrednią wymianę uwag i pomysłów.

Do pobrania:

Projekt zagospodarowania jaworznickich plant (.pdf - 11,5 MB)