Innowacyjne J@worzno

utworzono: 2008-12-22 15:29

„Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby”

Projekt pn. „Innowacyjne J@worzno – utworzenie zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania w administracji publicznej wraz z zapewnieniem świadczenia usług drogą elektroniczną” został złożony 3 marca 2008 r. w ramach ogłoszonego przez Zarząd Województwa Śląskiego naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć - Działanie 2.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 - Rozwój elektronicznych usług publicznych, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Po zakończeniu procedury oceny projektu, w dniu 2 października 2008 r. Zarząd Województwa Śląskiego podjął pozytywną decyzję w sprawie przyznania dofinansowania dla projektu w wysokości 85%.

Istotą przedsięwzięcia jest wdrożenie Miejskiego Systemu Informacji o Terenie (MSIoT), którego głównym zadaniem będzie udostępnianie baz danych przestrzennych oraz publicznych rejestrów i ewidencji ze szczególnym uwzględnieniem ich powiązania z przestrzenią, pochodzących zarówno z wydziałów i jednostek organizacyjnych Urzędu, a także spoza niego, zarządzanie nimi oraz ich redystrybucja w postaci zintegrowanej. System ten umożliwi zwiększenie zakresu oraz dostępności usług i informacji świadczonych drogą elektroniczną przez Urząd Miejski w Jaworznie społeczeństwu, instytucjom i przedsiębiorstwom funkcjonującym na terenie Jaworzna.

Głównymi, bezpośrednimi celami projektu " Innowacyjne J@worzno - utworzenie zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania w administracji publicznej wraz z zapewnieniem świadczenia usług drogą elektroniczną" są:

• poszerzenie oferty usług publicznych, świadczonych przez Urząd Miejski w Jaworznie (UMJ) drogą elektroniczną;
  • podniesienie jakości usług publicznych, świadczonych przez UMJ;
  • obniżenie kosztów świadczenia przez UMJ usług publicznych;
  • zwiększenie stopnia wykorzystywania technologii informatycznych przez mieszkańców miasta;
  • poprawa warunków rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta     Jaworzno.

Cele pośrednie przedsięwzięcia to:

• podniesienie efektywności zarządzania wszelkimi zasobami, przede wszystkim informacyjnymi miasta;
  • podniesienie efektywności procesów decyzyjnych, przeprowadzanych przez  Urząd Miejski
  • w Jaworznie,
  • skrócenie czasu realizacji procedur;
  • usprawnienie obsługi mieszkańców, poprzez zapewnienie im dostępu do zasobów informacyjnych     miasta oraz współpracujących z nim jednostek;
  • stworzenie możliwości komunikacji z UMJ drogą elektroniczną poprzez stały, online, dostęp     do zasobów tam zgromadzonych;
  • przyspieszenie procesów inwestycyjnych, realizowanych na terenie Miasta Jaworzna;
  • zapewnienie właściwej gospodarki mieniem publicznym, gruntami nieruchomościami;
  • promocja miasta.

Miejski System Informacji o Terenie (MSIoT) ma stać się w przyszłości elementem regionalnej i krajowej Infrastruktury Danych Przestrzennych oraz zapewnić nie tylko sprawną obsługę baz danych i informacji o przestrzeni dla ich efektywnego wykorzystywania w ramach Urzędu, ale także stworzyć techniki i procedury wymiany danych z innymi jednostkami administracji, w celu zintegrowania usług dla społeczeństwa informacyjnego zapewniających dostarczanie informacji w tym zakresie.

W ramach wdrożenia przewidziane jest  zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie trzech portali:

• Portal Interaktywnego Planu Miasta,
  • Miejski Portal Inwestora,
  • Portal Zdalnej Edukacji.

Dodatkowo powstaną specjalistyczne aplikacje zwiększające funkcjonalność całego systemu, m.in.:

• Aplikacja zdalnego zgłaszania robót geodezyjnych,
  • Aplikacja lokalizacji GPS,
  • Aplikacja przeglądania i edycji metadanych,
  • Aplikacja przeglądania kompleksowych danych ewidencyjnych,
  • Aplikacja generowania predefiniowanych zestawień i statystyk,
  • Aplikacja rejestracji braków i błędów,
  • Aplikacja podglądu mapy,
  • Aplikacja podglądu tabel,
  • Aplikacja konsoli zasilania.

28 czerwca 2010 roku została podpisana umowa na wykonanie zadania pn. „Realizacja projektu Innowacyjne J@worzno – utworzenie zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania w administracji publicznej wraz z zapewnieniem świadczenia usług drogą elektroniczną”. Umowa została podpisana z firmą Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. z siedzibą w Gliwicach na kwotę brutto 1 281 562,42 zł. Wykonawca został wyłoniony w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art.10 ust. 1 i artykułu 39 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity : Dz. U.  2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.).

Nadzór techniczny nad projektem pełni firma InfoStrategia z Krakowa.

Okres realizacji projektu: styczeń 2009 r. – marzec 2011 r.

Beneficjent Miasto Jaworzno

Całkowity koszt realizacji projektu: 1 588 120,36 zł,
Wysokość dofinansowania: 1 308 422,30 zł,
Wkład własny: 279 698,06 zł.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.silesia-region.pl

logo Górnośląskiego Związku Metropolitarnego