Pracownia rezonansu już otwarta

utworzono: 2012-01-05 09:39
— w kategorii: , ,

W Szpitalu Wielospecjalistycznym otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. Koszt jej wybudowania i wyposażenia wyniósł blisko 5,5 miliona złotych. Uroczyste otwarcie zostało połączone z obchodami 40-lecia działalności szpitala oraz konferencją naukowo-szkoleniową.

Jaworznicki szpital od kilku już lat jest systematycznie modernizowany i wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego to kolejny krok w kierunku poszerzenia zakresu świadczonych usług.

- Zakup urządzania podyktowany był ciągłą poprawą jakości usług medycznych w poradniach szpitala oraz poprawą specjalistycznej opieki zdrowotnej - wyjaśnia dyrektor szpitala dr Józef Kurek. - Tym samym Szpital ułatwia dostęp do badań specjalistycznych, bez konieczności szukania możliwości wykonywania tego badania w innych miastach.

rezonansRezonans magnetyczny służy do badania całego ciała pacjenta. Jak podkreśla dyrektor Kurek  urządzenie zamontowane w jaworznickim szpitalu jest sprzętem z najwyższej półki. Specjalne programy pozwalają na wykonywanie badań szczegółowej anatomii człowieka, m.in. przebiegu dróg nerwowych, struktury serca, jamy brzusznej. Urządzenie dysponuje także systemem obserwacji pacjenta w tunelu z kamerą tv i monitorem w sterowni oraz słuchawki tłumiące hałas dla pacjenta z zapewnieniem podłączenia odsłuchu muzyki i komunikacji z pacjentem.

Koszt stworzenia pracowni oraz zakup urządzenia wyniósł ok. 5,5 mln zł z czego ponad  3 mln zł stanowiły środki unijne, natomiast blisko 2 mln zł to dotacja z budżetu gminy.