Wybrano Ortograficznego Mistrza Jaworzna

utworzono: 2012-11-23 13:53
— w kategorii: ,

Już po raz dziesiąty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jaworznie był gospodarzem ortograficznych zmagań, których celem było wyłonienie jaworznickiego mistrza ortografii. W konkursie udział wzięli uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy.

Twórcą najeżonego podstępnymi pułapkami tekstu był Zbigniew Mika - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu,  prywatnie miłośnik ortografii. Poniżej mała próbka tekstu z którym musieli się zmierzyć uczestnicy dyktanda:

"Bożydar Ważczyszyn niespełna dwudziestopięcioletni Nowosądeczanin, mieszkający na obrzeżach miasta, w Alejach Poetów, wszedł do przydomowej komórki i z paździerzowej, niepomalowanej skrzynki, wyjął stu stronicowy instruktarz, oprawiony w żółtozielony papier. Bożydar należał do wielojęzycznej rzeszy wielbicieli Szwejka, tego ponadczasowego i  ponadnarodowego literackiego bohatera, czerpiących z jego postaci optymizm, humor, wolę przetrwania, wiarę w niezniszczalność człowieka i mądrość życiową. Przerzucił na chybił trafił kartki i otworzył na scenie, w której Szwejk opowiada pewnemu sierżantowi, w jaki sposób, austro - węgierski toromistrz tłumaczył maszyniście, jak ma zapamiętać czterocyfrowy numer lokomotywy".

Wszystkie jaworznickie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne miały swoich reprezentantów. Na tegoroczne mistrzostwa zaproszenie przyjęli także uczniowie spoza Jaworzna. Wszyscy uczestnicy wykazali się zapałem i zamiłowaniem do polskiej ortografii.

Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna od tego roku będą nosiły imię senator Krystyny Bochenek -  pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda, a honorowym patronatem objęli je: Poseł na Sejm RP - Wojciech Saługa, Senator RP  -  Bogusław Śmigielski, Prezydent Miasta - Paweł Silbert, Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber oraz Fundacja im. Krystyny  Bochenek.

Poniżej lista laureatów:

Gimnazja:
1. Kalina Weronika  G3
2. Tomera Patryk  G3
3. Schneider  Zofia  G3

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Ples Magdalena   II LO
2. Kramarczyk Justyna  II LO
3. Konieczny Marta  I LO 

Dorośli:
1. Gajos Stanisław
2. Chwalewski Jan
3. Mazur Marta

Nagrody dla najlepszych ufundowali Wydział Edukacji Kultury i Sportu, Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, ART-COM Sp. Z O.O.,Centrum Edukacji "Cargo" oraz Rada Rodziców ZSP nr 1.