Sosina posprzątana

utworzono: 2012-07-03 11:03

W miniona sobotę – 30 czerwca, już po raz kolejny odbyła się akcja sprzątania Sosiny, a dokładnie - dna zalewu. Przez kilka godzin mieszkańcy naszego miasta, przy wsparciu ponad 30 nurków, porządkowali najpiękniejsze miejsce wakacyjnego wypoczynku w Jaworznie.

Pomysłodawcą sprzątania dna Sosiny jest Tadeusz Kaczmarek – Zastępca Prezydenta Miasta. Dzięki jego inicjatywie i wsparciu każdego roku coraz więcej osób bierze udział w akcji. Tym razem na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko lokalni „badacze głębin” z Bazy Nurkowej Koparki ale również płetwonurkowie z miast sąsiednich: Sosnowca, Siemianowic, Gliwic, Mysłowic i Katowic. Prezydent nadzorujący początkowo akcję, jak co roku wziął także czynny udział w sprzątaniu dna akwenu.

- Plaże na Sosinie sprzątane są na bieżąco, dlatego naszym głównym celem jest usuwanie śmieci z samego zbiornika - tłumaczył prezydent Tadeusz Kaczmarek. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wielkie zagrożenie, szczególnie dla najmłodszych, może stanowić rozbita butelka lub zardzewiała puszka, leżąca na dnie akwenu.

clean_sosina_2012_2Efektem tegorocznej akcji było wyłowienie ogromnej ilości śmieci, na które trzeba było ponad czterdziestu dużych worków na odpady. Głównie były to butelki, różnego rodzaju opakowania oraz puszki po piwie, innymi słowy wszystko to, co beztroscy użytkownicy zalewu pozostawili po sobie. Biorące udział w porządkach osoby zgodnie i z troską przyznały, iż takiej ilości śmieci jak podczas tej edycji akcji jeszcze nie było.

Mimo że podobne działania będą organizowane systematycznie apelujemy do wszystkich osób wypoczywających nad brzegami zalewu o zachowanie czystości i porządku oraz wyrzucanie śmieci tylko do przeznaczonych do tego pojemników. Tylko tym sposobem korzystanie z uroków Sosiny będzie w pełni bezpieczne.